Andrzejki w oddziale zerowym

Opublikowano: 2022-12-05 10:30

30 listopada 2022 roku w oddziale zerowym odbyły się Andrzejki. Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nauczyły się andrzejkowego zaklęcia „Hokus-pokus, czary-mary niech się spełnią andrzejkowe czary”. Zerówkowicze losowali wróżby z magicznego kapelusza, kręcili czarodziejską butelką, przekłuwali serduszka z imionami, rozwiązywali zaczarowane zadania oraz ustawiali buty, żeby sprawdzić, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż i który chłopiec pierwszy się ożeni. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z andrzejkami - lanie wosku. Każde dziecko podchodziło do miski z wodą i z pomocą pani lało wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Na koniec odbył się słodki poczęstunek. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć oraz stał się okazją do rozbudzenia ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.