Dla przedszkolaków 30 kwietnia
Kochane dzieci!
Wiecie już, że Polska to nasza Ojczyzna, czyli kraj, w którym żyjemy. Prawidłowa jej nazwa brzmi Rzeczpospolita Polska. Nazywa się ją dużą ojczyzną. Natomiast miejsce, w którym urodziliśmy się i mieszkamy nazywa się małą ojczyzną. Będzie to zatem nasze miasto Bydgoszcz.
Drodzy Rodzice!
Na początek przeczytajcie dzieciom wiersz pt. "Moja mała ojczyzna" Joanny Białobrzeskiej.
Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jakże ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.
Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,
trzepak bardzo dziś kaprysi -
duży dywan na nim wisi.
Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!
Porozmawiajcie z dzieckiem na temat treści wiersza: o jakiej ojczyźnie opowiada autorka wiersza (dużej czy małej)? Zachęćcie dziecko, by opowiedziało o swojej małej ojczyźnie.
Zapoznajcie dzieci z mapą konturową Polski i wskażcie dziecku, gdzie mieszkamy. Wspólnie zaznaczcie na mapie nasze miasto - Bydgoszcz. W tym celu pobierzcie mapę konturową Polski: https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/polska-kontur/ albo mapę z podziałem na województwa: https://www.bajkidoczytania.pl/img/polska-wojewodztwa-kontury.pdf
Następnie utrwalcie z dzieckiem adres zamieszkania: Jak nazywa się nasze miasto? Jak nazywa się ulica, na której mieszkacie?
Teraz zabierzcie swoje dziecko na wirtualny spacer po Bydgoszczy:
https://youtu.be/wOF8xGZG0OU
Zapoznajcie dziecko z herbem naszego miasta. Wytłumaczcie, że herb jest znakiem rozpoznawczym i reprezentacyjnym każdego miasta. Omówcie jego wygląd. Skorzystajcie ze strony: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/POL_Bydgoszcz_COA.svg
W herbie Bydgoszczy widoczna jest brama miejska z trzema basztami, uniesioną broną i wpółotwartymi wrotami.
Możecie zapoznać dzieci z legendą powstania naszego herbu: https://visitbydgoszcz.pl/pl/poznaj/ciekawostki/2467-herb
Następnie pobierzcie obrazek naszego herbu do pokolorowania: http://e-kolorowanka.pl/herby-miast-kolorowanki/7168-herby-miast-kolorowanka-14.html
Zaproście dzieci do zabawy plastyczno-technicznej "Mój dom". Będą potrzebne: biała kartka z bloku A4, kolorowe kartki z bloku A4, nożyczki, klej. Wytnijcie kolorowe figury geometryczne: prostokąty, kwadraty, trójkąty, koła (starsze przedszkolaki mogą wyciąć je same, zwracając uwagę na prawidłowe trzymanie nożyczek). Zadaniem dziecka jest ułożenie z figur swojego domu i przyklejenie go na białej kartce.
Następnie zbudujcie z klocków swój dom, a może najbliższą okolicę.
Na koniec propozycja zabawy z piłką "Gra w kolory". Rzucacie do dziecka piłkę wymieniając tuż przed rzutem jeden kolor np. czerwony. Dziecko odrzuca ją do Was wymieniając inny kolor np. niebieski. Umawiacie się jednak na początku, że na hasło „czarny” piłki nie można złapać. Jeśli któryś z uczestników się pomyli, klęka na kolano (potem na dwa, siada "po turecku") i może podnieść się o jeden poziom pod warunkiem, że złapie piłkę z wywołanym kolorem (oprócz czarnego).
Pozdrawiamy.
Pani Danka, Pani Mirka, Pani Bogusia, Pani Dagmara