KUKISTA KAAMOS - Jak żyć zdrowo i w zgodzie z naturą?

Opublikowano: 2018-06-29 14:11

Inari, miejscowość w Laponii na północy Finlandii stała się siedzibą części finałowej czterostronnego projektu wymiany międzynarodowej młodzieży w terminie 28.01-06.02.2018. Razem z rówieśnikami z Finlandii, Rosji i Rumunii rozważaliśmy kwestie związane ze zdrowym stylem życia, ekologią i zrównoważonym rozwojem. W części przygotowawczej projektu grupy partnerskie przygotowywały się do tego spotkania przeprowadzając sondaże na temat nawyków żywieniowych, form spędzania czasu wolnego wśród młodzieży, zainteresowań i wielu innych kwestii wpływających na nasze zdrowie zarówno w aspekcie fizycznym jak i mentalnym. Opracowane wyniki oraz płynące z nich wnioski porównaliśmy podczas wspólnego spotkania w Vasatokka, uzgodniliśmy nasze podobieństwa i różnice oraz przedyskutowaliśmy rozwiązania służące poprawie tego stanu. Podobne kwestie poruszaliśmy w miejscowej szkole prowadząc zajęcia z jej uczniami. Poznawaliśmy wzajemnie nasze kultury realizując wiele zadań wynikających z założeń programowych projektu. Spędzaliśmy też czas wśród przepięknej natury północnej Finlandii–odbywaliśmy biegi terenowe nie bacząc na temperaturę bliską -30 st. i bardzo, ale to bardzo głęboki śnieg. Wędrowaliśmy po lasach i skutych lodem jeziorach, podziwiając z daleka zaprzęgi psów i rybaków łowiących w przeręblach. Odwiedziliśmy farmę reniferów poznając te wspaniałe zwierzęta, a także kulturę i zwyczaje ich pasterzy Samów, ludu zamieszkującego te tereny i do dziś żyjącego w tradycyjny sposób, pełen szacunku dla przyrody i jej zasobów. Zachwycające krajobrazy, nieskalana natura i wszechobecna cisza sprzyjały integracji młodych ludzi z różnych krajów Europy. Matka Natura chyba chciała wynagrodzić naszą pracę, skoro przez kilka nocy byliśmy świadkami Zorzy Polarnej...
Popatrzcie na zdjęcia :)