Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Opublikowano: 2023-11-16 21:54

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie na całym świecie 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Dzisiejszy dzień stał się  okazją do zastanowienia się nad własną postawą m.in.: wobec przedstawicieli innych religii, kultur, koloru skóry, a także tych, których poglądy i zachowanie różni się od naszego. Na szkolnych korytarzach wyeksponowane zostały plakaty i prace dzieci przedstawiające różne symbole i hasła nawiązujące do tematyki i ogólnych założeń Międzynarodowego Dnia Tolerancji.