Święta majowe

Opublikowano: 2023-04-28 09:02

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a w zasadzie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Obchodzone ono jest na całym świecie już od 1890 r. W Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w 1950 r.

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe.

Dnia 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, uchwalona została słynna Ustawa Rządowa – nazwana później Konstytucją 3 Maja. Było to wielkie wydarzenie, dające Polakom nadzieję na poprawę bardzo złej sytuacji kraju na arenie międzynarodowej. Reguły zawarte w Konstytucji
z 3
Maja
, ustalały na nowo organizację państwa oraz ustanawiały prawa i obowiązki wszystkich obywateli. Ustawa zasadnicza z 1791 roku przeobraziła Rzeczpospolitą w monarchię konstytucyjną.. Uważa się, że Konstytucja 3 Maja była drugim takim aktem prawnym na świecie. Jedynym krajem, który uchwalił własną, na dwa lata przed nami, były Stany Zjednoczone Ameryki. Constitution of the United States of America podpisany został we wrześniu 1789 roku.

Mając świadomość jak ważne jest wychowanie w duchu patriotyzmu, kształtowanie szacunku dla przeszłości, dzieci podczas na zajęciach lekcyjnych miały okazję poznać bliżej jakże trudną historię naszego narodu, oglądały filmy tematyczne, wykonywały prace plastyczne. Patriotyzmu nie można nauczyć na kilku lekcjach, można natomiast starać się uzmysłowić uczniom i ogromne znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie.