Tydzień Tolerancji

Opublikowano: 2024-04-04 16:47, Numer artykułu: 81198 , Autor: A.Kordylewicz

Szacunek, tolerancja oraz życzliwość to fundamentalne wartości, nie tylko w relacjach uczniowskich, ale także w życiu zarówno małego, jak i dużego człowieka. Aby podkreślić ich znaczenie, w dniach 18-22 marca społeczność Szkoły Podstawowej nr 34 włączyła się w obchody „Tygodnia Tolerancji”.

W tych dniach m.in.  dzieci z oddziału zerowego i klas I-III przyniosły różowe misie, które towarzyszyły im podczas słuchania bajki, której bohaterem był niedźwiadek w kolorze różowym. W rolę lektorów wcielili się uczniowie klasy VI. Tematem przewodnim bajki była właśnie tolerancja.

 

Zarówno w poniedziałek jak i wtorek uczniowie pod opieką nauczycieli świetlicy mieli możliwość  przygotowywania prac konkursowych „Tolerancja niejedno ma imię”. Laureatkami zostały: Emilia Chodór, Barbara Grajek, Anna Feliniak i Dagna Karpińska. We wtorek odbył się m.in. pokaz mody, który bardzo ożywił zgromadzoną publiczność. Modelki i modele otrzymali gromkie brawa. Natomiast do refleksji skłoniła wszystkich pantomima w wykonaniu uczniów z kl. VI i kl. VIIIb. Z kolei występy wokalne uczniów klasy Ia i Ib oraz kl.VI uświadomiły wszystkim, że dzięki tolerancji uczymy się akceptować siebie nawzajem, co pomaga tworzyć bardziej otwarte i pełne zrozumienia społeczeństwo. Uczniowie z klasy VIII a rozdawali podczas przerw cytaty zachęcające do tolerancji, natomiast dzieci  z oddziału zerowego wyrecytowali wiersz pt. „Tolerancja”, z kolei z kl. IIIb – zaprezentowali zgromadzonym „Alfabet Tolerancji”. Uczennice z kl.VI i kl.VIII b zachwyciły publiczność doskonale przygotowanym układem tanecznym. Tego dnia uczniowie klas starszych (VI-VIII) uczestniczyli  też w spotkaniu z przedstawicielką Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Mieli możliwość przekonania się, jak dużym wyzwaniem w życiu codziennym jest poruszanie się na wózku. Młodsi z kolei mogli pochwalić się wykonaniem  kolorowanek tematycznych.

 

W trakcie obchodów Tygodnia Tolerancji zaszczyciła nas również swoją obecnością autorka książki „Skarpetki nie do pary”, pani Anna Dolińska-Fojut.
W ramach poznawania nowych kultur odbył się także pokaz kendo w wykonaniu przedstawicieli z Bydgoskiego Stowarzyszenia Kendo, Iaido i Jodo „SENSHINKAN”.

 

Tydzień Tolerancji uatrakcyjniły seanse filmowe zarówno dla dzieci młodszych („Brzydkie kaczątko”), jak i dla młodzieży („Cyrk motyli”). Oba uczyły tolerancji i pokazywały, że ,,nie szata zdobi…’’. 21 marca, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale to również „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Wyjątkowy dzień, w trakcie którego jesteśmy zdecydowanie bardziej solidarni z osobami z Zespołem Downa, jak i również ich rodzinami. Tego dnia uczniowie klas III uczestniczyli w zajęciach na Starym Rynku, których organizatorem była Fundacja Teraz WY.

 

Piątek był dniem podsumowującym nasze wszelkie działania. Uczniowie klasy VIII b przedstawili opracowane przez siebie wyniki ankiety dotyczącej tolerancji, przeprowadzonej wśród naszej społeczności uczniowskiej. W podziękowaniu dla najmłodszych Pani Pedagog  A. Romanowska-Karpińska odczytała wiersz pt.„Gacek”, a uczniom starszym, Pani A. Tyckun-Groblica zadedykowała słowa Stanisława Sojki z utworu pt. „Tolerancja”. Na zakończenie wspólnie, w dużym skupieniu, wysłuchaliśmy utworu Zbigniewa Wodeckiego pt. „Nauczmy się żyć obok siebie”. Słowa tej, jakże wymownej piosenki: ,,Dzielmy się chlebem i troską, niech już nikt nie będzie sam. Ziemia jest globalną wioską, tym bardziej więc uda się nam…Razem być, ładniej żyć…’’ długo dźwięczały w naszych uszach. Oby również trafiły do naszych serc…

 

Anna Romanowska